Toataimedel on vaja mulda vahetada, kui endine pott on jäänud väikeseks või lubi ja väetisesoolad on ladestunud poti pinnale.
Toataimedel on vaja mulda vahetada, kui endine pott on jäänud väikeseks või lubi ja väetisesoolad on ladestunud poti pinnale.
Ratsuritähe kasvatamine Toataimede väetamine Kasta õigesti |
Mida taim vajab? Mulla vahetus Toataimede uuendamine ja paljundamine |
Lehttaimede mulla vahetamise aeg on veebruaris-märtsis ja õitsevate taimede jaoks parim aeg mulla vahetamiseks on kevadel hiljem.
Aeglaselt kasvavad ja väikest potti eelistavad liigid ei vaja iga-aastast mulla vahetamist. Näiteks kaktustele, vahalillele ja tääkliiliale piisab mulla vahetamisest iga paari aasta järel. Ka suurte lehttaimede mulla vahetamine igal aastal on keeruline. Nende taimede puhul võiks mulda vahetada osaliselt, kraapides ära pealmise vana kihi ning lisades uut, toitainerikast mulda.
Puhas kasvuturvas tihendub lillepotis kiiresti, sellepärast soovitatakse pikaealiste toataimede puhul kasutamiseks kompostimisega valmistatud Biolan Musta Mulda. Mustas Mullas moodustub vastupidav teraline struktuur, mis säilitab mulla õhurikkuse ning taime juured püsivad elujõuliste ja tervetena.
Mulla vahetamist alustatakse juurepalli põhjaliku läbikastmisega juba päev varem.
Nii tuleb juurepall kergemini potist lahti ning püsib koos.
Taime eemaldamine potist õnnestub kõige paremini siis, kui ühe käega võetakse kinni potist ja teise käega kaetakse mulla pind nii, et taim jääb sõrmede vahele. Pott koos taimega keeratakse pea alaspidi ja pott raputatakse ettevaatlikult lahti. Juurepalli ei purustata, kui selleks ei ole erilist põhjust. Sageli piisab vigastatud juureosade eemaldamisest.
Uus muld niisutatakse eraldi nõus enne ümberistutamist. Sobiv vahekord on 1 dl vett ühe liitri mulla kohta. Eelnev niisutamine on oluline mulla vastupidava terastruktuuri tekitamiseks. Muld sisaldab rohkelt huumust, mis kleebib mullaosakesed üksteisega, moodustades nii sõreda struktuuri. Kui mulda eelnevalt ei niisutata vaid hakatakse ohtralt kastma pärast istutamist, võib muld paakuda tihedaks kamakaks. Õigesti käsitletud muld ei muutu kõvaks.
Uus pott peab olema läbimõõdult paar sentimeetrit juurepallist suurem. Poti põhja ehitatakse drenaaž kergkruusast, mis hoiab ära liigse niiskuse kogunemise poti põhja. Drenaažikihi peale pannakse mulda nii palju, et taim jääks endisele sügavusele.
Juurepalli servadesse kallatakse uut mulda ja see tihendatakse õrnalt sõrmedega. Poti pinnale jäetakse piisavalt ruumi kastmisvee jaoks.
Mulla pind jääb puhtaks ja muld ei muutu mudaseks või kõvaks siis, kui mulla pinnale pannakse 2–3 cm paksune kergkruusakiht. Eriti suurtes paagiga kastetavates pottides ühtlustab pinnakate mulla niiskust – vesi imendub mahutist paremini pinnamullani. Kergkruusast kattekiht hoiab ära ka putukate pääsu potis oleva mullani.
Hargnenud potitaimed, mis on ilusad ainult ühtlaselt kasvades, lõigatakse kevadel mulla vahetamise ajal tagasi. Lõikamiseks kasutatakse teravat nuga või oksakääre. Õige lõikamiskoht on umbes pool sentimeetrit lehest või hargnevast võrsest kõrgemalt. Lõigatud võrse silmad punguvad pärast lõikamist ja peagi kasvab neist uusi võrseid, mis muudavad taime tihedaks. Iga-aastast lõikamist vajavad muuhulgas rooshibisk ja pelargoon.
Pärast mulal vahetamist viiakse taim ära otsese päikesevalguse käest ja selle lehti piserdatakse iga päev Biolani Mereadruekstraktiga. Uut mulda kastetakse ettevaatlikult natuke korraga. Eriti tuleb hoiduda mulla pinnakihi liiga ohtrast ühekordsest niisutamisest. Tavalist kastmist alustatakse alles siis, kui taim on hakanud taas kasvama, st. umbes 2–3 nädalat ümberistutamisest. Samal ajal võib taime viia tagasi õigesse kasvukohta. Hooldeväetamist alustatakse umbes kuu aega pärast istutamist.
Kiire kasvuga lehtkaktused vajavad uut mulda igal aastal, kuid aeglasekasvulistele katkustele piisab mulla vahetamisest üle aasta. Looduses on kaktuste kasvupinnaseks liiv, kruus ja kivid. Potikaktuste kasvupinnaks peaks samuti olema liivasegune ja õhurikas pinnas. Biloani Kaktusemuld on loodud just nimelt kaktuste ja sukulentide kasvatamiseks.
Kaktustele meeldivad kitsad olud, seepärast istutatakse need väikestesse savipottidesse. Savipotte leotatakse vees mõni tund enne istutamist. Kui pott on kuiv, imeb see endasse niiskuse mullast ja see võib taime kahjustada. Suurte okkaliste kaktuste käsitlemist hõlbustavad stüroksplaadid, mis vajutatakse ettevaatlikult okaste peale. Nii on võimalik kaktusi käsitseda okaste torkeid kartmata.