Biolan_mullavahetus
Biolan_mullavahetus

Tääkliilia kevad algab juba veebruaris

Tääkliilia kevad algab juba veebruaris

Nüüd on toataimede kevadhoolduse aeg!

Vaatamata sellele, et õues hanged kasvavad ja talv on täies hoos, suurenev loodusliku valguse hulk äratab toataimed talveunest. Kasvu alguses on aeg teha taimede kevadpuhastus- ja hooldus. Mullavahetus ning väetamisega alustamine on nüüd aktuaalsed.

Toataimede kasvurütmi määrab valguse hulk. Pime talveaeg peatab toataimede kasvu ning novembrist kuni jaanuari lõpuni on toataimed puhkesisundis. Kui päevad pikenevad ja päike paistab, algab ka toataimede kasvuaeg.

- Toataimedele optimaalne päevavalguse aeg on umbes 12 tundi. Üldjuhul esimesed taimede kasvutunnused pärast pimedat talve algavad, kui päeva pikkus ületab 9 tundi. See juhtub veebruari keskpaigas. 10-tunnine päevapikkus saavutatakse veebruari lõpus - märtsi alguses ja siis ka aeglasema kasvuga taimedki kasvatavad uusi lehti ning võrseid. Kevadine hooldus tuleks teha enne seda, tuletab meelde Biolani aiandusnõunik Inese Käspri.

Väldi mulla liigkastmist!

Toataimede kevadhooldus algab lehtede tolmust puhastamisega. Puhtad lehed püüavad kogu saadaval oleva päikesevalguse ja omastavad seda paremini. Kõige kiirem moodus taimede lehtede puhastamiseks on viia need dušši alla.

- Jahe veejuga tuleks suunata kõigepealt taimede lehestikule, vältides nii mulla vettimist. Eriti altkasmisega pottide puhul, kus vesi ei saa minema voolata, on liigvesi taimedele kahjulik, hoiatab Inese Käspri.

Suurte taimede viimine dušširuumi võib olla raske. Nende lehed võib puhastada kasvukohas niiske rätikuga lehti pühkides.

Ära koonerda mullavahetusega!

Toataimede muld vahetatakse kord aastas. Paljud ei mõista mullavahetuse vajalikkust.

- Üldjuhul mõeldakse, et mullavahetuse eesmärk on anda taimede juurtele lisaruumi. Kui taim on kasvanud aeglaselt, otsustatakse mulda mitte vahetada. See on kindel viis, muuta halvasti kasvanud taimede olukord veelgi halvemaks, ütleb Inese Käspri.

- Muld vananeb ja ajapikku tiheneb. Vanas mullas on taimede juurtel hapnikuvaesed tingimused ja need võivad lämbuda. Lisaks kastmisveest ja eriti keemilistest väetistest, koguneb mulda pikkamööda lupja ning soolasid. Kui mulla soolasisaldus tõuseb, ei saa taim enam piisavalt vett ning hakkab närbuma, jätkab Inese Käspri.

Lupjumised ja muud ebapuhtused, pestakse potist sooja veega enne, kui potti uuesti kasutatakse. 

Regulaarne mullavahetus tagab, et taimede juured on elujõulised. Mullavahetus traumeerib kõige vähem taime, kui see tehakse kevadtalvel, uue kasvuaja alguses. Väga hea toataimede muld on looduslik Biolani Must Muld.

Väetamisega alusta veebruaris.

Toataimede halva kasvu levinuim süü on vähene väetamine. Toataimed kasutavad kiiresti ära poti mullas olevad toitained. Ilma regulaarse väetamiseta, taimed kannatavad toitainete puuduse alla ja hakkavad kiduma.

- Toataimede väetamiseks sobivad kastmisvette segatav Biolani Looduslik Toitevedelik või kord kuus poti mulda lisatavad Biolani Looduslikud Toitepulgad.  Laisale väetajale soovitan Biolani Looduslikke Toitepulki, sest nende väetise toimivusaeg on pikk, ütleb Inese Käspri.

Toataimede väetiste koguste kohta saab täpset teavet pakendidelt ja kasutuskoguseid tuleb järgida. Regulaarset väetamist jätkatakse veebruarist kuni oktoobri lõpuni.

Mullavahetuse 7 etappi.

Kui järgid juhiseid, siis mulda tekib vastupidav struktuur ja see säilib kuni järgmise mullavahetuseni.

1. Kasta hästi taime enne mullavahetust.

2. Eelniisuta muld enne potti panekut eraldi anumas — 1 dl vett/1 mullaliiter.

3. Eralda taim vanast potist ja eemalda õrnalt juurtelt vana muld. Lõika ära surnud juured.

4. Pane uue poti põhja paari sentimeetrine kiht Biolani Kergkruusa ja kata see õhukese mullakihiga.

5. Pane taim uude potti. Vala juurestiku ümber eelniisutatud mulda, seda õrnalt tihendades. Mulla pinnale jäta ruumi kastmiseks.

6. Ära kasta taimi vahetult pärast mullavahetust, vaid tõsta see mõneks päevaks eemale otsesest päikesevalgusest. Niisuta pristiga tihedalt taime lehti.

7. Kastmist alusta paari päeva pärast, alustades väikestest kogustest.

Lisainfo:

Biolani aiandusnõunik Inese Käspri

inese.kaspri@biolan.com