Rehitsemine
Rehitsemine

Tee seda enne talve tulekut

Tee seda enne talve tulekut

7 nõuannet sügiseseks aiahoolduseks

Vaatamata sellele, et auto esiklaas on hommikuti juba härmas, harrastusaedniku tööd ja toimetused ei lõppe. Sügisel on soovitav hoolitseda aia eest kuni esimese lumeni, siis on aiaomanikul võimalus nautida maksimaalset ka kevadist aia õitsemist. Umbrohutõrjet ja muru niitmist jätkatakse nii kaua, kuni maa on pehme ja rohi kasvab. Seevastu rehitsemise ja lillevarte korrastamisega tuleb olla tagasihoidlikum.

Ära lõika lillede lehti ja varsi

Sügisel suureneb õhuniiskus ja rohttaimed jätkavad kasvamist. Ka umbrohi kasvab kuni pakase tulekuni. Kui talvitumiseks valmistuvad lillepeenraid rohitakse, on kevadel, lume sulades, ees ootamas umbrohuvaba lillepeenar.

Lillepeenraid ei pea sügisel rehitsema. Püsikute, nagu mitmeaastaste lillede lehed ja varred võib jätta talveks turritama. Lehed ja surnud lillevarred kaitsevad taimi pakase, tuule ja kevadpäikese eest.

- Õrnade püsikute ja rooside peale võib laotada Biolani Talvekatet. Tundlikud varred võib painutada maadligi ja katta ka Biolani Talvekattega, juhendab Biolani aiandusekspert Inese Käspri.

Mitmeaastaste taimede talvekaitsed paigaldatakse alles siis, kui maapind on jäätunud.

Kaitse viljapuid ja marjapõõsaid jäneste eest

Enne pakaste tulekut viljapuid ja põõsasmustikat kaitstakse jäneste vastu. Kindlaim viis ennetada kahjusid, on piisavalt kõrgelt kanavõrguga kaitsmine. Kui läheduses on metskitsi, tuleb kanavõrgust kaitse teha vähemalt 1.5 meetri kõrgune, rohke lumega aladel aga veelgi kõrgem. Puude tüve tuleb kaitsta ka muttide eest.

- Muttide tõrjeks on võimalik kasutada spetsiaalseid tüvekaitseid.  Aga ka näiteks vanast pikuti lõhestatud vihmaveetorust on võimalik saada imehea tüvekaitse.  Toominga ja kanakanaka lõhn tõrjub ka närilisi, neid on soovitav laotada pärast maapinna külmumist puutüve äärde, annab Inese Käspri viheid.

Kui kevadel viljapuude ja marjapõõsaste lõikamine ununeb, siis sügisel, pärast lehtede langemist, võib neid taas lõigata.  Marjapõõsastest lõigatakse iga aasta välja paar vana oksa, nii tekib põõsas pidevalt juurde uusi noori oksi ning saak on kvaliteetne ja ühtlane.

Jätka muru lõikamist

Liiga pikk muru on vastuvõtlik talvekahjudele, seepärast on oluline jätkata regulaarset niitmist ka sügisel. Muru lõpetab kasvu alles siis, kui päevane temperatuur langeb alla 5 °C.

Erinevad hallitused ja kahjurseened arenevad talvel märgunud ja tihenenud murukihis. Eriti lumehallitus vaevab liiga pikaks jäänud muru sellistel talvedel, kui lumi tuleb maha enne, kui maa on külmunud.

Muru jäetakse talvituma umbes 5 cm pikkusena. Üksikud lehed võib peenestada muruniidukiga ja neid ei ole vaja kokku rehitseda. Paks lehekiht tuleks kokku riisuda, et nende all ei saaks levida haigused.

7 näpunäidet sügisesse aeda

  • Eemalda umbrohi lillepenrast ja aiamaalt.
  • Kaitse viljapuid jäneste ja muttide vastu.
  • Lõigake sügisel muru nii kaua, kui see kasvab. Lõikuse käigus vähesed puulehed peenestuvad.
  • Rehitse kokku paks lehekiht, üksikuid lehti pole vaja kokku rehitseda.
  • Ära rehitse lille- ja põõsaste ümbrust, vaid jäta lehed mikroorganismidele toiduks.
  • Vii murult kokku riisutud lehti aiamaale multšiks.
  • Komposteeri taimede jäänused mullaks.