Sügisesed aiatööd

Sügisesed aiatööd

Istutamine, saagikoristus, taimede pügamine ja talvekaitsete paigaldamine on varsti aktuaalsed tööd.

Sügisesed aiatööd

Istutamine, saagikoristus, taimede pügamine ja talvekaitsete paigaldamine on varsti aktuaalsed tööd.

Sügis on parim aeg paljudeks aiatöödeks. Istutamine, saagikoristus, taimede pügamine ja talvekaitsete paigaldamine on varsti aktuaalsed tööd.

Lillepeenar

Üheaastaseid õistaimi väetatakse õitsemise parandamiseks kuni talvekülmade saaabumiseni.  Mitmeaastaste taimede väetamine lämmastikku sisaldavate väetistega peatatakse juuli keskel, nii et taimedel oleks piisavalt aega valmistuda talveks. Augustis-septembris väetamine Biolani Istutus- ja sügisväetisega parandab oluliselt mitmeaastaste taimede talvist vastupidavust ja õitsemist järgmisel aastal.

Sügis on õige aeg jagada kevadel õitsevad püsikud nagu kevad-nabaseemik ja murtudsüda. Juurepallid tõstetakse ülesse, poolitatakse teravaotsalise labidaga ja istutatakse uuesti.  Septembris ja oktoobris on võimalik istutada uusi sibultaimi lillerühmadesse ja põõsaste lähedusse. 

Talveks valmistuvad lillepeenrad puhastatakse umbrohust. Rooside õienupud lõigatakse ära pärast esimesi öökülmi. Lõplik lõikamine tehakse kevadel, kui on näha, kui edukas on olnud rooside talvitumine. Püsikute närtsinud varsi ei lõigata ära. Õõnsate vartega püsikute vastupidavus on parem, kui neid lõigatakse alles kevadel.

Muru

August ja september on hea aeg muru talvekindluse parandamiseks Biolani Istutus- ja sügisväetisega. Muru talveks ettevalmistamine tähendab hoolikat lõikamist ja riisumist enne talvekülmasid. Muru sügisniitmisel võib murukõrguseks jätta umbes 6 cm. Langenud lehed riisutakse, et vähendada haiguste leviku ohtu lamandunud lehtede all.

Peenramaa

Paljude ladustamiseks mõeldud köögiviljade korjamist on mõistlik võimalkult pikalt edasi lükata, mis parandab nende säilivust. Näiteks porrulaugu, kaalika ja peedi korjamine võib viibida kuni esimeste külmadeni. Sibul tuleb korjata, kui pealsed hakkavad ära vajuma. Sibul kuivatatakse koos juurte ja pealsetega hea ventilatsiooniga kohas kuni sibula koor on lahti. Külmakartlikud köögiviljad nagu kurgid ja kõrvitsad kaetakse kattelooriga kindlustamaks viimaste viljade valmimist.
 
Pärast saagikoristust tehakse juurviljaaiale sügisene kaevamine. Peenrale jäänud taimejäänused kaevatakse mulda. Samas on võimalik kaevata maasse ka mulla kvaliteedi tõstmiseks Biolani Kasvuturvast ja komposti, parandamaks liigtihedate mineraalmuldade või savise mulla omadusi. Turvast lisatakse vastavalt vajadusele 3-5 cm ja komposti 2-5 cm kihina. Sügisel maha kaevatav kompost võib olla  pooltoores nö kattekompost.

Viljapuud ja marjapõõsad

Saagikoristusele lisaks on sügis oluline aeg, millal luuakse tingimused järgmise aasta saagikusele. Saagi koristusele järgnevalt antakse taimedele Biolani Istutus- ja sügisväetist.  Biolani Istutus- ja sügisväetises sisalduv kaalium parandab taimede külmakindlust ja fosfor õiepungade moodustumist.
Ploomid ja kirsid tuleb lõigata sügisel, kui taimed on langetanud lehed. Ploomi- ja kirsipuudel lõigata ainult vigastatud ja teineteise vastu hõõrduvad oksad.

Enne külmi kaitstakse viljapuid jäneste eest. Kindlaim viis on paigutada puude ümber piisavalt kõrge kanavõrk. Puude koort tuleb kaitsta ka muttide eest. Selleks on hea kasutada spetsiaalset tüvekaitset, kuid sobib ka tavaline jõupaber. Toominga oksad ja kanasõnniku graanulite lõhn peletab aga närilisi.

Puitvartega dekoratiivtaimed

Rodotendronite ja vastistutatud okaspuude ümber on hea ehitada karkass, millele on lihtne kevadel kinnitada kaitse kevadpäikese eest.  Õrnad väädid painutatakse maha, kaetakse lehtedega ja kõige peale asetatakse kile, et lehed ei märguks.
Mõned põõsad nagu hortensia, lõigatakse tagasi regulaarselt igal sügisel, et säilitada taime kohevus ja soodustada õitsemist. Hortensia möödunud aasta varred lõigatakse tagasi 2-3 pungani.