Päevade lühenemine annab taimedele märku, et talv läheneb. Osad sügistööd tuleb ära teha enne pakast aga liigne kiirustamine soojal sügisel võib saada taimede jaoks saatuslikuks. Käesoleva aasta soojus ja kuivus muudavad paljude taimede kasvurütmi.
Soe suvi on pannud mõned ilupeenrad ja viljapuud õitsema teist korda. Kuivus sunnib osad taimed valmistuma sügiseks tavapärasest varem.
- Teistkordses õitsemises ei ole taimede jaoks muud kahju, kui et varasemate aastatega võrreldes võib õisi olla tuleval aastal vähem. Seevastu aga kuivus võib püsikutele olla saatuslik. Igihaljad taimed on ohus ja võivad tuleva talve jooksul ära kuivada, hoiatab Biolani aiandusekspert Inese Käspri.
Okaspuud- ja põõsad, rododendronid ning mitmeaastased ilutaimed, nagu harilik metspipar ja tipmine puksrohi, on tundlikud kevadpäikesele.
- Nüüd on nii kuiv, et maa sees ei ole püsikutele piisavat veevaru. Kui talv tuleb vähese lumega, on taimedele kevadine kuivus eriti suur probleem. Seetõttu tuleb sügisel piisavalt kasta kõiki püsikuid, eriti aga igihaljaid taimi, juhendab Inese Käspri.
Maitsetaimed kasvavad aias ja rõdul kuni pakasteni, kuid esimeste külamadega paljud neist hukkuvad. Maitsetaimede kasvuaega on aga võimalik jätkata siseruumides.
- Maitsetaimed tõstetakse kasvupotti ja viiakse siseruumidesse, võimalikult valgusküllasesse kohta. Ümberistutamise ajal lõigatakse ära ülipikad varred ja nende lehed kuivatatakse talveks. Lõikus vähendab taimede veevarude aurustumist ja parandab taimede kasvu siseruumides, annab Inese Käspri nõu.
Kõige külmakartlikumad on basiilikud. Nende lehtedel on näha külma põhjustatud tumedaid laike juba ammu enne külmasid. Seevastu näiteks münt ja tüümian kasvavad ka pärast väikest pakast.
Paljudele sibullilledele on parim istutusaeg september-oktoober. Maa peab enne istutamist olema jahtunud alla 10 kraadi.
- Liiga sooja mulda istutatud lillesibulad hakkavad idanema ning võivad talvel ära külmuda. Selle aasta sügisel tuleb oodata maa jahtumist. Istutamist ootavad lillesibulad tuleks hoiustada kodus ja jahedas, ütleb Inese Käspri.
Väikesed lillesibulad, nagu lumikellukesed ja kobarhüatsint, istutatakse esmajärjekorras, tulpe saab istutada kuni maa külmumiseni.