Salatid

Salatid

Salatid

Ülevaade

Turule tuleb regulaarselt uusi salatisorte. Maheda ja peene maitsega Jaapani lehtnaeris (misuuna), eksootiline ja hästi töödeldav Hiina kodariknaeris (tatsoi), tugevamaitseline punaste leherootsudega lehtpeet, tugevate lehtedega rooma salat ning sinepimaitseline rukola ehk põld-võõrkapsas on kõik proovimist väärt salatid.

Salatid võib maitse poolest jagada maheda- ja tugevamaitselisteks. Soomlased on harjunud pehmemaitseliste salatitega, kuid maitsvama ja uut moodi salati saad, kui kombineerid omavahel maheda ja tugevama maitsega salatiliike.

Mahedamaitselistest on tuttavamad pehme ja krõmpsuv peasalat, tammelehesalat ja rooma salat ning värvikirev salat „Lollo rosso”. Tugevamaitselised salatid on salatsigurid ja endiiviad ning rukola. Salatid on värvuselt rohelised, heledad või punakad. Värvus ja maitse olenevad ka kasvutingimustest.

Salatit võib kasvatada Biolani Rõdupeenras. Salatiseemned külvatakse otse Rõdupeenra mulda või istutatakse ettekasvatatud taimed. Kõige kiiremini saab saaki maitsta, kui Rõdupeenrasse istutatakse potisalatid.


Aiamaa rajamine

Muuda pinnas salatile sobivaks

Salatid on kiirekasvulised ja vajavad ühtlaselt kasvamiseks sügavalt haritud ja kobedat pinnast ning piisavalt vett ja toitaineid. Kasvupinnase õige niiskus tagab ühtlase kasvu ja parandab saagi kvaliteeti. Savikat pinnast võib parandada Turba Mullaga, Aiamaa Musta Mullaga või Biolani Universaalse Kasvuturbaga

Väetamiseks sobib Loodusväetis, 2 l/10 m². Väetisegraanulid võib pinnase kevadise kobestamise ajal mullaga segada. Lihtne viis on kasutada ka kohtväetamist, mille puhul salatitaimede ridade vahele tehakse vagu, millesse puistatakse väetisegraanulid.

Kuna salat kasvab kõige paremini hästi lubjatud pinnases, mille pH on 6—7, tuleb pinnast regulaarselt lubjata. Aialubi lahustub kiiresti ja seda võib pinnasesse lisada mis tahes aastaajal.

Istikute ettekasvatamine

Salatitaimed on kiirekasvulised ja kõrgeid temperatuure ei vaja. Salatit on võimalik kasvatada kogu riigis. Enamiku salatisorte võib külvata otse kasvukohale, kuid hea saagi tagamiseks tuleks taimed ette kasvatada. Istikute kasvatamine kestab 3—4 nädalat. Salatiseemned külvatakse kassettidesse või väikestesse pottidesse Külvi- ja Pikeerimismulda. Salatiseemned idanevad kõige paremini 16—20 kraadi juures. Kui temperatuur tõuseb üle 24 kaadi, võivad seemned puhkeolekusse jääda ning ei idane. Seda peab arvestama eriti siis, kui salatit kasvatatakse kasvuhoones või klaasitud rõdul. Taimede istutamisest saagi koristamiseni kulub olenevalt liigist, sordist ja aastaajast 4—10 nädalat.


Hooldamine

Ära lase õitsema minna

Paljud salatisordid kasvatavad Eesti pikkadel ja valgetel suvepäevadel kergesti õievarre. Ka kuivus ja madal temperatuur kasvuperioodi alguses võivad sundida salati kiiresti õievart kasvatama. Seepärast ei tohi salatil lasta üle kasvada, saak tuleb valmides kohe koristada. Õievarre kasvatamine rikub saagi. Kui õievars on kasvama hakanud, suureneb piimmahla sisaldus salati lehtedes ja need muutuvad kibedaks. Peasalatite õievars võib enne nähtavale ilmumist juba väga pikaks venida. Lehtsalatite õievarre kasvamisel leherosett laguneb ja õievarre pikkuskasv on selgesti näha. Kibedat maitset andev piimmahl võib muuta serveerimisnõusse tükeldatud salatilehed pruuniks. Mahlakad salatid maitsevad ka tigudele ja nälkjatele.