Nii hoolitsete orhideede eest õigesti
Nii hoolitsete orhideede eest õigesti
Peaaegu igal kolmandal soomlasel on kodus orhideed. Orhideed on naiste lemmiklill ja iga kolmas meeski sooviks endale koju orhideed. Pärast õitsemist viskab iga kolmas orhideeomanik lille minema, kuigi see võiks kodus uuesti õide puhkeda. See selgus Biolani läbi viidud tarbijaküsitlusest, kus osales 1000 soomlast.
Orhideid ostetakse enamasti õitsvatena ja õitsemine kestab mittu kuud. Õigete hooldusvõtete korral õitseb orhidee kodus mitmeid kordi.
"Orhideed ei talu tuuletõmmet, ja eriti talvel, peab olema ettevaatlik, et orhidee ei saaks pärast ostu koduteel külma" hoiatab Biolani aiandusnõunik Inese Käspri. "Külma saanud orhidee langetab õied ja pungad, kuid taim ise võib olla veel elus".
Üks kolmest orhidee omanikust viskab pärast orhidee õitsemist taime minema, kuid kaks kolmest omanikust jätkavad orhidee eest hoolitsemist ja ka taime väetamist.
Enamik orhideesid mida kasvatatakse toataimedena, ei armasta mulda, vaid need kasvavad vastavas puukooresegus, kus ei ole toitaineid. Seega, kasvamiseks ja õitsemiseks vajavad orhideed regulaarset väetamist. Väetamisega alustatakse kohe pärast õitsemist.
"Orhideede puhul on soovitatav anda orhideedele spetsiaalset orhideeväetist. Orhideeväetist antakse kogu aasta jooksul, kastmisveega segatuna vastavalt kasutusjuhistele. Vaid õitsemise ajal on soovitav teha väetamises paus, et õitsemine kestaks kauem", annab Inese Käspri vihje.
Liblikorhidee võib taluda üsna hästi kuivust, sest talletab vett lehtedes ja juurtes. Normaalne niisutamisintervall varieerub ühest nädalast kuni kahe nädalani. Parem on kasta pigem harvemini, kui liiga tihti. Äsja kastetud orhidee juur on ümar ja rohekas. Enne järgmist kastmist lastakse juurtel kuivada. Kuiv juur on hõbehall ja kortsuline.
"Kastmise ajal võib lillepoti mõneks minutiks toatemperatuurilisse vette uputada. Kui juured on muutunud rohetavaks, on niisutamisaeg olnud piisav", ütleb Inese Käspri.
Peaaegu iga kolmas orhidee kasvatajatest hoolitseb sama taimede eest mitu aastat - 36% naistest ja 25% meestest. Selleks, et orhidee igal aastal tunneks ennast hästi, tuleb taime kasvualust vahetada iga paari aasta tagant. Vana kasvualus muutub tihedaks ja hapnikuvaeseks ja orhidee juured võivad hakata mädanema. Tavaliselt on poest ostetud orhideed kasvanud eelnevalt umbes 2-3 aastat ja seetõttu tuleb nende kasvualus kodus vahetada üsna varsti uue vastu. Parim aeg kasvualuse vahetamiseks on kohe pärast taime õitsemist.
Erinevat tüüpi orhideed vajavad erinevat kasvukeskkonda. Paksujuurelised orhideed kasvavad meelsasti jämedakoelises kasvukeskkonnas ja õhukeste juurtega orhideed peeneteralises keskkonnas. Mõned orhideed naudivad, kui juured kiirelt kuivavad ja mõnedele orhideeliikidele meeldib ühtlane niiskus.
Orhideede kasvatamiseks on Biolanis välja töötatud orhideede kasvualuse komplekt, mis sisaldab männakoort, biosütt, kiulist turvast ja perliiti. Neid komponente kokku segades, ja pakendi kasutusjuhendit järgides, on lihtne kokku segada oma orhideele sobivaim kasvualus.
1. Kastke liblikorhideed kord nädalas. Kastke pott toassooja vette ja laske sellel märguda mõni minut.
2. Väeta lille regulaarselt lahja kastmisvee ja orhideeväetise seguga.
3. Pärast õitsemist vahetage kasvualus uue vastu. Kasvualus peab sisaldama männikoort, puusütt ja suurekiulist turvast. Kasvualust vahetage iga kahe aasta tagant.
BIOLANI tellitud tarbijauuring toataimed hooldamise kohta, viidi läbi elektrooniliselt oktoobris 2017 ja selles osales 1000 soomlast. Vastajatest oli 51% naised ja 49% mehed.
Erkki Altrov (Eesti müügijuht)
Tel: + 372 502 6215; erkki.altrov@biolan.com
Inese Käspri
Tel: + 372 5566 4936; inese.kaspri@biolan.com