KURK

KURK

Kurki saab kasvatada nii avamaal kui kasvuhoones. Biolani näpunäidetega õnnestud!

KURK

Kurki saab kasvatada nii avamaal kui kasvuhoones. Biolani näpunäidetega õnnestud!

Üldist

Kurk on üheaastane rohttaim, mis on väga külmaõrn. See kuulub Cucurbitaceae-perekonda, kuhu kuuluvad ka melon, kõrvits ja kiwano.

Kurk on üsna nõudlik kultuur. Rikkaliku saagi saamiseks on vaja piisavas koguses soojust, vett ja toitaineid.


Kurkidele piisab 2–4 nädalasest istikute kasvuajast

Ettekasvatus võimaldab varasemat saaki. Kurk on kiiresti kasvav taim ja tema optimaalne seemikute kasvuperiood on umbes kolm nädalat. Seemikute liiga kaua kasvatamine aeglustab kasvu algust lõplikus kasvukohas.

Õrnade juurtega kurke on soovitav külvata Biolani Kurgiturbasse või Biolani Turbasambla tablettidesse, et kurgi juurestik jääks potifaasis puutumatuks. Biolani Minikasvuhoones on idanemine ühtlane ja kiire. Ideaalne idanemistemperatuur on 22–24 °C. Umbes nädal pärast külvamist võite seemikud potti istutada. Hea ettekasvatussubstraat on Biolani Külvi- ja pikeerimismuld. Kui ettekasvatusalal on ruumi, võib kurgid külvata otse umbes 10–12 cm läbimõõduga potti.

Biolani mullad valmivad kompostimise teel ja sisaldavad palju kauakestvaid toitaineid. Seetõttu on mullas piisavalt kasvujõudu lühikeseks ettekasvatusperioodiks. Kui kasvatate kurgi istikuid üle kolme nädala, lisage kastmisvette maheviljeluseks sobivat Biolani Tavalist Kanakakat või Biolani Loodusväetist.

Jos kasvatat kurkun taimia yli kolme viikkoa, lisää kasteluveteen luomukasvatukseen soveltuvaa Biolan Ravinnenestettä. 

Istutamise ajal lisage kurgiistikutele varuväetist

Kuna kurgid on väga külmaõrnad, tuleks neid kütmata kasvuhoonesse istutada alles mai lõpus ja avamaale juunis. Kui avamaa kurgid külvatakse otse õue, peaks mulla temperatuur külvamisel olema vähemalt 12°C.

Hea saagi eelduseks on piisav toitainetega varustamine saagi kasvuajal. Nii kasvuhoone- kui avamaakurgile lisatakse istutusjärgus säilitusväetist. Istikute vahele tehakse auk ja sinna pannakse Biolani Tavalist Kanakakat või Biolani Loodusväetist. Säilitusväetisega saab taimedele korraga anda kogu suve jooksul vajamineva väetisekoguse. Üks kurgi seemik vajab terve suve kasvamiseks umbes 7 dl Tomati- ja köögiviljaväetist või 1,5 liitrit Loodusväetist. Taime juured ulatuvad väetisereservuaari ja võtavad toitaineid vastavalt vajadusele. Üleväetamise ohtu ei teki, kui väetist ei segata mullaga, vaid jäetakse ühtlaseks väetisereservuaariks.

Lihtne kasvuhoone kasvusubstraat on istutusvalmis Biolani Kasvukott. Kasvukotti kuulub säilitusväetis, mis annab kolmele istikule piisavalt toitaineid terveks suveks ega vaja eraldi väetamist. Kastmiseks kasutatakse ainult vett. Lisavarustuses olev Biolani Altkastmisvann muudab kasvukoti kastmise lihtsamaks ja võimaldab ka korralikku rõduharimist. Üks kurgitaim võib palava ilmaga kergesti ära „juua“ päevas kolm liitrit vett.

Biolan Kasvusäkissä on mukana varastolannoitus, josta riittää ravinteita kolmelle taimelle koko kesäksi eikä erillistä lannoitusta tarvita.

Kurgid vajavad palju kastmist

Kurgi juurestik on võrsesüsteemiga võrreldes suhteliselt nõrk. Juurestiku hästi toimimiseks peab muld olema kobe, eelistatavalt orgaanilise aine rikas ning hästi vett ja toitaineid säilitav. Suurim veevajadus on koristusfaasis. Sel ajal mõjutab veepuudus otsustavalt saagi kvantiteeti ja kvaliteeti. Biolani Istutusnõu altkastmisega muudab kottides kasvavate kurkide kastmise lihtsamaks.

Kasvuhoones toetatakse istikuid ülespoole kasvama. See muudab kurgi viljade koristamise lihtsaks ja hoiab saagi õhulisena. Avamaal võib kurk kasvada mööda maad, kuid kurke võib kasvatada ka avamaal nöörile toetuna või näiteks võrgul, mis laseb saagis õhul ringelda.

Kurgisaak koristatakse küpsemise ajal. Ärge unustage valminud vilju koristada! Nad raiskavad taime energiat ja aeglustavad uute viljade kasvu. Parimal juhul on viljad pisut kareda pinnaga ja rohelist värvi. Viljade pehmus, lihavus ja kollase värvuse olemasolu on üleküpsemise tunnused.

Kurgid õitsevad soojas. Avamaal saab kevadisi ja sügisesi kasvutingimusi parandada kasvuvõrkude abil. Avamaa kurkidele on kasulikud ka taimealused ja tunnelid, mis soojenevad kiiremini. Tuuletõkkena saab näiteks maisi kasvatada kurgirea põhjaküljel.

Biolan Kasteluallas helpottaa kastelua.

Valige kurgisort selle kasvukoha järgi

Kurke võib kasvatada nii avamaal kui kasvuhoones. Kasvuhoonekurgi viljad on tavaliselt pikad ja vajavad hea saagi saamiseks kasvuhoonetingimusi. Avamaa kurki võib kasvatada nii avamaal kui kasvuhoones.

Partenokarpsed kurgisordid annavad vilju ilma tolmeldamise ja viljastamiseta. Neil on ainult emasõied. Partenokarpseid sorte saab edukalt kasvatada kasvuhoonetes ja avamaal, isegi taimevõrgu all. Partenokarpsetel viljadel ei arene ka seemneid. Mõnikord arenevad erandkorras üksikud tolmukaõied. Kui põld tolmleb tolmukate õietolmuga, tekivad arenevatesse viljadesse seemned ja kurk muutub ebavormiliseks. Kasvuhoonekurgi sordid on praegu partenokarpsed, nagu ka enamik avamaa kurke. Praegused kurgisordid ei ole kibedad, peaaegu eranditult, mis tähendab, et kurk ei maitse kibe, isegi kui taim kannatab mõnda aega veepuuduse käes.

Proovige neid kasvuhoonekurgi sorte

Baby F1: väike kurk, mis sobib ka potis ja amplis kasvatamiseks. Maitsvad õrnad viljad, umbes 8–10 cm pikad.

Euphya F1: kiirekasvuline ja saagirikas hobikasvuhoonetesse. Viljad on pikad ja tumerohelised. Hea haiguskindlus.

Futura F1: kõrge saagikusega, terve, jõuline. Kasvab ka madalamatel kasvuhoonetemperatuuridel.

Passandra F1: terve, jõuline ja produktiivne. Kergelt sakilised, 15-20 cm pikkused minikurgid.

Picolin F1: maitsev väike kurk, millest annab palju maitsvaid, pehmeid, siledakoorelisi vilju.

Head sordid avamaal kurkide kasvatamiseks

Diamant F1: varajane, suure saagikusega ja haiguskindel. Annab saaki ka jahedatel suvedel.

Gunnar F1: maitsev ja saagikas.

Partner F1: Jõuline, sobib avamaale ja kasvuhoonesse. Hea säilitamiseks.