Termokompostris saab biojäätmeid kompostida aastaringselt. Nüüd on aeg veenduda, et komposter on talveks valmis. Mõned Biolani ekspertide näpunäited aitavad ilmade jahenemisel kompostimisega jätkata.
Termokompostris saab biojäätmeid kompostida aastaringselt. Nüüd on aeg veenduda, et komposter on talveks valmis. Mõned Biolani ekspertide näpunäited aitavad ilmade jahenemisel kompostimisega jätkata.
Kompostis tekib soojus siis, kui komposti olevad mikroorganismid lagundavad värskeid jäätmeid. Soojustatud termokompostris püsib mikroorganismide toodetud soojus kompostis aastaringselt. Seetõttu peab termokompostri struktuur olema tihe. Termokompostri kasutamine on lihtsam, kui kompostril on õhujaotuskanal, mis toob kompostimassi hapnikurikka välisõhu.
Hea ja lihtsalt kasutatav termokomposter 1–6 inimesele on Biolani Kiirkomposter 220eco. Suuremate biojäätmete koguste jaoks sobib samade omadustega Biolani Kiirkomposter 500, millega saab töödelda kuni 20 inimese biojäätmeid.
Kuna jäätmeid tekib aastaringselt, tuleb ka kompostrit regulaarselt ja aasta läbi tühjendada. Pideva kompostri, näiteks Biolani Kiirkomposter 220eco, põhjas on kompostimassi vanim osa. See on läbinud kuuma faasi ja on juba jahtunud. Kui see jahtunud kompostimass kompostrist eemaldada, paraneb tavaliselt komposti toimimine. Korraga tühjendatakse maksimaalselt 1/3 mahust.
Kompostri olulised lagundajad püsivad terved, kui saavad regulaarselt uut toitu. Biojäätmeid tuleks viia kompostrisse 3–4 korda nädalas. Eemaldatud orgaanilised jäätmed katke alati Biolani Komposti- ja käimlaturbaga. Turvas ühtlustab niiskuse erinevusi kompostimassis ning pealispinnal isoleerib ka soojust ning kaitseb kompostimassi võimaliku kaanelt tilkuva külma kondensaadi eest. Turvst lisatakse vähemalt kolmandiku lisatavast jäätmekogusest. Lämmastikku ja looduslikke tooraineid sisaldav Biolani Kompostiärataja kiirendab kompostimist ja tõstab kompostimassi temperatuuri.
Kiirkompostri sees on õhujaotuskanal, mille kaudu pääseb hapnikurikas välisõhk kompostimassi keskele. See tagab tõhusa kompostimise ja vähendab segamisvajadust. Nüüd, kui ilmad jahedamaks lähevad, tuleks termomeetri all olev sisselaskeõhu klapp veidi väiksemaks keerata, nii satuks kompostrisse vähem külma välisõhku. Klapp on väikseim, kui nool regulaatoril osutab numbrile 20.
Külmal ajal jahutab segamine kompostrit. Seetõttu piisab sügisel ja talvel komposti keeramisest iga kolme-nelja nädala tagant. Hea abiline kompostmassi segamiseks on Biolani Kompostikobesti. Kuna komposti erinevaid osi pole ette nähtud omavahel segada, piisab umbes 40 sentimeetrise pinnakihi segamisest.
Biomassi lagunemine jätkub ka siis, kui kompostri temperatuur langeb nulli lähedale. Lagunemine aeglustub ainult jahedas. Kui soovid kompostris leiduvaid mikroorganisme kiiresti turgutada, aseta kuuma veega täidetud pudelid mõneks päevaks pinnasejäätmete hulka.