BIOLAN ROHEPÖÖRDE ESIRINNAS – SOOME INNOVATSIOON KIIRENDAB MUUTUSI

BIOLAN ROHEPÖÖRDE ESIRINNAS – SOOME INNOVATSIOON KIIRENDAB MUUTUSI

BIOLAN ROHEPÖÖRDE ESIRINNAS – SOOME INNOVATSIOON KIIRENDAB MUUTUSI

Soome kasvusubstraate ja aiandustooteid tootev firma Biolan avas Soomes Euras maailmatasemel ja ainulaadse biokiude tootva tehase. Uue tootmishoone abil kiirendab Biolan turbakasutuse vähendamist. Soome on üks rohepöörde teerajajatest ja Biolan on uhke, et ollakse selles olulises ülesandes oma valdkonnas esirinnas. Tegemist on ettevõtte ajaloo suurima investeeringuga, mille väärtus on üle seitsme miljoni euro.

Valdkonna uuendajana on Biolan võtnud eesmärgiks leida turba kasutamisele jätkusuutlikud alternatiivid, kuna ettevõte soovib olla rohepöörde lahenduste väljatöötamisel esirinnas. Biolan teatas juba 2021. aastal, et loobub järk-järgult aastaks 2040 turba kasutamisest ning nüüd avatud biokiutehas on sellel teel oluline samm. Biokiutehase testimise faas algas 2022. aasta sügisel ning nüüd, mil katsefaas on lõppenud, tähistatakse tootmishoone ametlikku avamist.

“Oleme hiljuti kohandanud protsesse ja seadmeid ning nüüd võib öelda, et biokiutehas on töös ja protsess toimib isegi paremini, kui ootasime. Lõpptooted on kvaliteetsed ja neid kasutatakse meie 2023. aasta kevadel müügile tulevates toodetes”, ütleb Biolani tootearenduse direktor Hannamaija Fontell.

Biolan on välja töötanud ainulaadse tootmisprotsessi ning koostöös seadmetootjaga on tehases kasutusel uudsed seadmed ja tootmismeetodid. Uues biokiutehases kasutatakse kasvusubstraatide ning turbatoodete toorainena muu hulgas puidutööstuse kõrvaltooteid ja rabast saadavat kiiresti taastuvat biomassi.

“Biokiutehas hakkab põhitoodetena tootma esialgu kahte erinevat lõpptoodet. Mitte keegi teine Soomes ei tooda puidukiudu kasvusubstraadi ja sidusainete tooraineks ning teinegi lõpptoode, puidukiu ja rabast saadava biomassi segu, on täiesti ainulaadne ja seda ei toodeta kusagil mujal maailmas,” ütleb Fontell.

Biokiutehas pakub jätkusuutlikke lahendusi keset praegusi kriise. Tõenäoliselt väheneb tulevikus  turbatoorme kättesaadavus kasvusubstraadi ja sidusainete toormaterjalina. Uus biokiutehas pakub nüüd hoolikalt uuritud ja praktikas testitud alternatiivi nii kasvusubstraatide kui turbatoodete tootmiseks.

“Me ei ole turbafirma, vaid kasvusubstraaditootja, kes pakub keskkonda säästvalt toodetud tooteid. Mõistame, et maailm on muutunud ja koos sellega peab muutuma ka tootmises kasutatav tooraine,” ütleb Biolani tegevjuht Teppo Rantanen.

“Biolani tegevuse tuumaks on kogu ettevõtte eksisteerimise aja olnud ringmajandus – ka juba siis, kui kogu terminit polnud veel välja mõeldud. Uus tootmishoone on meie jaoks suur investeering tulevikku. Me ei oota kiiret kasumit. Nüüd on meil võimalik pakkuda alternatiivi kasvusubstraatide tootmises turba kasutamisele ja usume, et oleme nüüd üks esimesi, kes astub suure sammu ja kiirendab seeläbi muutusi,” lõpetab Rantanen.